Dzień Wszystkich Świętych

Czy wiecie, że początkowo, a konkretnie w IV w., uroczystość kościelną ku czci wszystkich Świętych, a chodziło wówczas o męczenników,  obchodzono wiosną?  Kościół rzymski czcił wszystkich świętych męczenników albo w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, albo –to już  w VI w. – w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego.

Czy wiecie, że Papież Grzegorz Wielki (590−604) wykreślił to święto z kalendarza liturgicznego, a z kolei jego następca Bonifacy IV ustanowił je na nowo i przeniósł na 13 maja, dokonując jednocześnie w tym dniu konsekracji Panteonu na kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych i umieszczając w tym kościele relikwie męczenników rzymskich?

Czy wiecie, że data ta nie była prawdopodobnie przypadkowa, jako że w dniach 11-13 maja obchodzono w Rzymie Lemuralia, czyli święta poświęcone duchom zmarłych? 13 maja zajmowano się duchami złowrogimi i próbowano je przebłagać.

Czy wiecie, że 1 listopada 741 r. papież Grzegorz III konsekrował w Bazylice św. Piotra kaplicę Wszystkich Świętych. Istnieje pogląd, że wybór tej daty nie był przypadkowy i miał związek z chrystianizacją kultów pogańskich pochodzenia germańskiego lub celtyckiego?W tym dniu Celtowie i Germanie obchodzili święto końca lata i początku zimy, związane  z oddawaniem czci duszom zmarłych.

Czy wiecie, że Listopadowy Dzień Wszystkich Świętych  jako święto obowiązujące dla kościoła powszechnego ustanowił ostatecznie papież Grzegorz IV w r. 835, a Jan XI zarządzenie to powtórzył?

 

Te i inne ciekawe informacje związane z Dniem Wszystkim Świętych i z Zaduszkami znalazłam w ciekawym wywiadzie z dr hab. Jerzym Pysiakiem z Instytutu Historycznego UW*. Polecam.

*https://warszawawpigulce.pl/dzien-wszystkich-swietych-jest-elementem-chrystianizacji-kultow-poganskich/

9 comments on “Dzień Wszystkich Świętych

  1. Już teraz wiem :) Swoją drogą wiosną byłoby cieplej. A tak na poważnie jesień sprzyja zadumie o ulotności życia i przemijaniu. Dzięki za ciekawe informacje. Pozdrawiam.

  2. Jak dobrze dowiedzieć się od Ciebie o tylu interesujących wiadomości dotyczącego 1 listopada. W niektórych krajach to jest normalny dzień pracy, ale Polacy idą w tym dniu na cmentarz, by wspominać zmarłych, by zapalić symboliczny znicz.
    Zasyłam serdeczności

  3. Różne są koleje i powody dla których się świętuje. Jedni preferują urodziny inni imieniny; a jeszcze inni lubią obchodzić jedno i drugie.
    Podobnie papieże- każdy miał inny powód aby obierać taką datę lub inna dla święta. Myślę, że bardziej od daty istotna jest – pamięć o duszach zmarłych nie tylko przy okazji święta..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *