Wielki Tydzień

bouquet-677939_960_720Mija pomału Wielki Tydzień. Za nami Wielka Środa – ongiś dzień święcenia pól, by dobrze rodziły, chodzenia po wsiach z kołatkami, bębnami i tarapatami, żeby tworzony w ten sposób łomot o poście przypominał. Na zasadzie, że kto nie będzie pościł, temu kołatkami zęby wybijemy. W niektórych rejonach ten niemiłosierny hałas robiono w Wielki Czwartek, a w  Środę kołatki szykowano. W najbliższej mi okolicy takowe zwyczaje się nie ujawniły, natomiast dało się zaobserwować intensywne  obejść sprzątanie, w tym mycie okien i bratków sadzenie.

2831Dzwony kościelne w Wielką Środę milkną aż do rezurekcji, ale że u nas kościół daleko, to dzwonów i tak nigdy nie słychać. Inaczej niż w moim rodzinnym mieście, gdzie bicie dzwonów było ważnym elementem codzienności.

W Wielki Czwartek, zwany też Cierniowym, w kościołach odbywa się obrzęd obmywania nóg, na pamiątkę tego, co Jezus uczynił podczas ostatniej Wieczerzy, dając przykład pokory i chęci służenia bliźnim. Kiedyś w tym dniu jedzono uroczystą postną kolację – Tajnię, przypominająca kolację wigilijną. „I w Wielki Czwartek u Pańskiej wieczerzy/Co tak do Wilii z wystawy podobna/Posępne twarze, smutek w sercu leży/I chociaż suta uczta, lecz żałobna”. W niektórych domach praktykuje się to i dzisiaj.  U nas kolacja była taka jak zwykle. Ten zwyczaj w mojej rodzinie nie zaistniał. Jeśli chodzi o sąsiadów i znajomych, to ich Czwartek wyglądał podobnie jak Środa. Tyle, że okraszony robieniem zakupów, by wszystkiego na ostatnią chwilę nie zostawiać. Niektórzy w tym dniu odwiedzali cmentarze i porządkowali groby swoich bliskich.  W naszym kościele parafialnym pusto nie było. Pamiętano o Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynającej Triduum Paschalne.

A dzisiaj mamy już Wielki Piątek, dzień Krzyża, z liturgią Męki Pańskiej, kończącą się procesją do Grobu Pańskiego. Mam wiele wspomnień z dzieciństwa związanych z tym dniem. Jako wychowanka przedszkola s. Urszulanek uczestniczyłam w wielkopiątkowych nabożeństwach w kościele klasztornym i zawsze było to bardzo silne i bardzo ważne przeżycie. I właśnie zdarzyło mi się coś niesamowitego. Udało mi się mianowicie, i to nie ruszając się z Warszawy, odwiedzić moje rodzinne miasto i wziąć udział w wieczornym nabożeństwie w tym właśnie kościele.  A wszystko to dzięki bezpośredniej transmisji nabożeństwa skierowanej do wszystkich, którzy z różnych względów nie mogą w tym dniu stawić się w kościele osobiście. Czyli również do mnie.  

Wieli Piątek to również zwyczaj odwiedzania Grobów Pańskich. Można to zrobić oczywiście również w Wielką Sobotę, co ja i moja rodzina praktykujemy. To tradycja bardzo polska, choć obecna również na Węgrzech, w Austrii czy Bawarii. W naszych kościołach Groby, na pamiątkę śmierci Jezusa Chrystusa, tworzono od średniowiecza. Spacer połączony z odwiedzaniem Grobów, po kolei, we wszystkich kościołach znajdujących się na Trakcie Królewskim, to ulubione zajęcie warszawiaków nieomal od zawsze. Przy każdym Grobie trzeba spędzić kilka minut na modlitwie, złożyć datek i popodziwiać straż go strzegącą.

No i pora szykować święconki. Ogromne pole do popisu. Wspaniała symbolika. Święcenie pokarmów to tradycja sięgająca w kościele katolickim VII wieku, w Polsce obecna co najmniej od wieku XII. Święconka to przede wszystkim jaja (symbol nowego Życia), baranek  (symbolizujący zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa), no i sól, chleb, kiełbasa, chrzan, pieprz i ciasto świąteczne.  A że w czymś trzeba te pokarmy do kościoła dostarczyć, to pojawiły się koszyki i koszyczki. W  sklepach ich pełno. Tylko wybierać.

Jutro Wielka Sobota. Przed nami Wigilia Paschalna z rezurekcją. I Wielka Niedziela.

Życzę wspaniałego świętowania, wiele wzajemnej życzliwości, dobrych myśli i rzecz jasna – wspaniałej pogody.

2 comments on “Wielki Tydzień

  1. Pięknie to opisałaś. Mnie dopadła niedyspozycja [wirus, czy grypsko, sama nie wiem co] i byłam w kościele tylko w Wielki Czwartek, kiedy to udzielano komunii pod dwoma postaciami; tak po cichu marzę abym mogła w dniu Zmartwychwstania uczestniczyć we mszy św.
    Życzę zdrowych i błogosławionych Świąt obfitych w łaski Chrystusa Zmartwychwstałego;
    pozdrawiam w Wielką Sobotę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *