Jak się nazywają mieszkańcy Olsztynka?

DSC00603W ogóle bym pewnie nie zawracała Wam głowy moją lipcową wycieczką do Olsztynka, gdyby nie ta nierozwiązana wówczas  kwestia: jak się nazywają mieszkańcy tego miasta? 

Odwiedziłam z koleżankami skansen,  czyli Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku. W moim przypadku to już czwarta w nim wizyta i za każdym razem jestem zauroczona całokształtem i jakimś nowoodkrytym szczegółem.  W tym roku moje serce i oczy podbiły kury. Koguty też. Co prawda  koguty to również kury, ale męskie. Gołoszyjki i inne. Koleżankom też się podobało. Tak bardziej ogólnie, bo zachwyt nad kurami przeżywały mniej intensywnie.

Jeśli chodzi o sam Olsztynek, to cóż, niestety podzielił w okresie drugiej wojnie światowej los większości mazurskich miast i został ogromnie  zniszczony. Na szczęście trochę miejsc godnych oglądania i tworzących nastrój miasteczka jest. Chodziłyśmy, podziwiałyśmy. A na koniec trafiłyśmy do wspaniałej cukiernio-kawiarenki, czyli do „Konfitury”. Fankami lokalu zostałyśmy z miejsca. Konsumpcja była porywająca. Na dowód załączam zdjęcie.

No i w trakcie owej konsumpcji powstał problem: jak nazywają się mieszkańcy Olsztynka? W kawiarni nie wiedziano. Zaczepieni  na ulicy mieszkańcy, w liczbie dwóch, wzruszyli ramionami. Pani sprzedająca bilety na wystawę landszaftów, czyli obrazów fabrycznych, też nie wiedziała.

I właśnie dlatego donoszę, że ja już wiem. W Olsztynku mieszkają olsztynczanie, olsztynczanka i olsztynczanin. Niech mieszkańcy ćwiczą wymowę tych nazw, bo sztuka to niełatwa. Za rok wpadnę i sprawdzę, jak im to idzie. Do „Konfitury” też zajrzę. 

Przy okazji wiadomość dla mieszkańców Szczecinka: są szczecinczanami, czyli albo szczecinczanką, albo szczecinczaninem*.

Jednych i drugich, czyli i tych z Olsztynka, i tych ze Szczecinka, pozdrawiam. I gratuluję, bo w pięknych żyją miastach.

*Stosowne przymiotniki brzmią: olsztynecki –szczecinecki. 

2 comments on “Jak się nazywają mieszkańcy Olsztynka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *